Neįgaliųjų integracijai – daugiau galimybių ir priemonių - Old.klaipedos-r.lt

2020 m. sausio 20 d., pirmadienis
KLAIPĖDOS RAJONO
SAVIVALDYBĖ

Spausdinti
English
Savivaldybė
Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
30310102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
27282930310102
Sausis
    2020     
Naujienų
prenumerata

Čia galite užsisakyti naujienas elektroniniu paštu.

Dienos
Mėnesio
Savaitės

 

 


Savaitės tema
Neįgaliųjų integracijai – daugiau galimybių ir priemonių

Apie socialinės reabilitacijos paslaugas neįgaliesiems bei kitas reikalingas priemones, lūkesčius bei naujoves kalbamės su Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Ligita Liutikiene.

Kaip Savivaldybė remia socialinės reabilitacijos paslaugas bendruomenėje?                    

Klaipėdos rajono savivaldybė kartu su Neįgaliųjų reikalų departamentu prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos  remia Socialinės reabilitacijos paslaugų neįgaliesiems bendruomenėje projektus. Pagrindinis projektų vykdymo tikslas skatinti nevyriausybines  organizacijas teikti socialines paslaugas neįgaliesiems, mažinant socialinę atskirtį ir gerinant neįgaliųjų integraciją.

Kiek organizacijų teikė paraiškas šiemet ir kaip jos buvo vertinamos?

Šiais metais 5 organizacijos, veikiančios neįgaliųjų socialinės integracijos srityje, teikė paraiškas, kurias vertino Savivaldybės administracijos direktoriaus sudaryta komisija, kurios darbą stebėjo Neįgaliųjų reikalų departamento paskirti stebėtojai, atvykę iš Vilniaus ir Klaipėdos neįgaliųjų skėtinių organizacijų.Vertindami paraiškas komisijos nariai vadovavosi Socialinės reabilitacijos paslaugų neįgaliesiems bendruomenėje 2019 metų projektų atrankos konkurso organizavimo nuostatomis.

Kokie tai projektai? Kuo jie naudingi neįgaliesiems? Galbūt kai kurie iš jų yra itin novatoriški?

Didžiausią  Komisijos balų skaičių surinko VšĮ Nacionalinis  socialinės integracijos institutas, kuris 2019 metais teiks  taksi paslaugas rajono neįgaliesiems. Neįgalieji galės užsisakytri taksi paslaugą ir vykti pramogauti, pas gydytojus, į reabilitacijas, į svečius. „Socialinis taksi“ neužsiims vien tik pavėžėjimo paslauga, bet su laiptų kopikliu padės neįgaliajam su vežimėliu  patekti iki mašinos arba parvykti į namus. Iš viso šiam projektui vykdyti skirta per 33 tūkst. eurų, šios  lėšos bus naudojamos iš dalies transporto sąnaudoms padengti, vairuotojų atlyginimams, mobiliems kopikliams įsigyti, automobilių  amortizacijos išlaidoms padengti.

Nevyriausybinės organizacijos Klaipėdos kurčiųjų reabilitacijos  bei  Telšių ir Klaipėdos aklųjų centrai teiks neįgaliųjų dienos užimtumo, indvidualios pagalbos paslaugas. Neįgaliesiems  teikiamos palydėjimo į įvairias įstaigas, tarpininkavimo įdarbinant paslaugos, centruose veikia įvairūs meninių gebėjimų lavinimo užsiėmimai. Telšių ir Klaipėdos aklųjų centras, kad neįgaliesiems būtų patogiau atvykti į veiklas, organizuoja užsiėmimus pirmadieniais ir tečiadieniais Gargžduose. Klaipėdos ir Telšių aklųjų centrui veikloms Klaipėdos rajono gyventojams vykdyti šiems metams skirta daugiau nei 31 tūkst. eurų, o Klaipėdos kurčiųjų reabilitacijos centrui – beveik 40 tūkst. eurų. Į savo veiklas centrai pritraukia per 100 neįgalių  gavėjų.

Neįgaliuosius su kompleksine negalia ir sutrikusio intelektu užima VšĮ „Revilita“, jų bendruomenės gavėjų skaičius kiekvienais metais auga. Neįgalieji gali dalyvauti meninėse, edukacinėse veiklose, mokosi atsipalaiduoti per kaniterapiją, išmoksta savitvarkos, sveikos gyvensenos įgūdžių.VšĮ „Revilita“ teikia pagalbą neįgaliųjų šeimų nariams, moko, kaip susigyventi su artimojo negalia. Šiai įstaigai šiemet  skirta per 30 tūkst. 300 veikloms vykdyti.  „Revilita“ nori steigti savarankiško gyvenimo namus. Kol kas tai tik svajonė, bet juk viskas nuo jų ir prasideda.

Klaipėdos rajono amatų centras, įsikūręs Veiviržėnų miestelyje, atokiau nuo rajono centro,  į savo veiklas priima neįgaliuosius iš aplinkinių kaimų ir vienkiemių, taip pagerėja paslaugų prieinamumas neįgaliesiems, gyvenantiems kaimo vietovėse. Į centre vykstančius užsiėmimus juos atveža indvidualios pagalbos vykdytojas, už paslaugas neįgaliesiems mokėti nereikia. Klaipėdos rajono amatų cente vyksiančioms dienos užimtumo ir meninių gebėjimų lavinimo  būreliuose, kolektyvuose ir klubuose veikloms skirta per 20 tūkst. eurų suma. Klaipėdos rajone neįgaliųjų paslaugoms vystyti ir bendruomenių poreikiams plėtoti skiriamos nemažos lėšos, tačiau šių pinigų turi pakakti įstaigai išsilaikyti, susimokėti  komunalinius mokesčius, darbuojų atlyginimams, transpoto paslaugų, užsiėmimų priemonių, ūkinių prekių sąnaudoms padengti. Neįgaliųjų reikalų departamento prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos bei Klaipėdos rajono savivaldybės darbuotojai nuolat  tikrina ir vertina  NVO veiklą, iki šiol pažeidimų nebuvo nustatyta.

Vis dar aktuali Būsto pritaikymo neįgaliesiems programa, per kurią neįgalieji gali susikurti sau prieinamesnę aplinką. Kaip sekasi ją įgyvendinti? Kokių esama naujovių šioje programoje?

Neįgaliesiems  įrengiami įvairūs įvažai, keltuvai, trapai, kad būtų patogu su vežimėliu patekti į būstą, o jo  viduje gali būti įvairių patogumų sukuriama įrengiant specialias konstrukcijas: montuojami lubiniai keltuvai, pritaikomas higienos kambarys, platinamos durys, panaikinami slenksčiai. Visos šios priemonės buvo prieinamos tik neįgaliesiems su judėjimo negalia.

Pernai pirmą kartą neįgaliems vaikams su psichikos sutrikimais galėjo būti pagerinama jų aplinka ir  gyvenimo kokybė, perkamos bei kompensuojamos sensorinės (jutiminės) priemonės. Vaikams buvo reikalingos balansavimo priemonės: balansavimo lentos, pleištai, kamuoliai; pasunkintos priemonės: pasunkintos antklodės, kojų svareliai; vaizdinės stimuliacijos priemonės, pavyzdžiui, šviesos stalai, burbulų stulpai, įvairios lietimo, supimo priemonės. Iš viso 4 vaikams su sunkia negalia kompensuota sensorinių priemonių už 6210 eurų. Šios priemonės labai palengvins vaikų priežiūrą tiek juos globojantiems asmenims, tiek pačių neįgalių vaikų gyvenimą.

Galbūt šiais metais neįgalieji sulauks dar kokių nors reikalingų priemonių, palengvinsiančių jų gyvenimą?

Šiais metais Neįgaliųjų reikalų departamentas prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos skirs VšĮ Sutrikusio intelekto žmonių globos bendrijai „Gargždų viltis“ naują neįgaliesiems  pritaikytą automobilį. Ši organizacija ketina teikti neįgaliesiems bei kitoms neįgaliųjų organizacijoms transporto paslaugas, pvz., pavežti į gydymo, reabilitacijos, mokymo įstaigas,  renginius ir pan. Savivaldybės taryba pritarė skirti lėšų automobilio išlaikymui.

Šiemet esama naujovių ir dėl neįgalumą įrodančių dokumentų išdavimo. Kokie jie?

Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnyba prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos nuo 2019 metų sausio mėn. nustatys ir išduos visus neįgalumą įrodančius dokumentus. Anksčiau pensinio amžiaus asmenims neįgaliojo pažymėjimus išduodavo savivaldybių socialinės paramos skyriai. Nuo naujų metų šalpos ir neįgalumo pensijas mokės VSDFV „Sodros“ skyriai, tačiau tikslinių kompensacijų (pirmojo ir antrojo lygio slaugos ir pirmojo ir antrojo lygio priežiūros pagalbos) mokėjimas lieka savivaldybių socialinės paramos skyriuose. Socialinės paramos skyriaus specialistai  vyks pas neįgalųjį  į namus nustatyti asmens savarankiškumo lygio ir perduos duomenis apie juos NDNT skyriams.  

Kalbėjosi Daiva Beliokaitė

 

 

 

Atgal Spausdinimo versija Archyvas

Komentarus rašyti gali tik prisijungę vartotojai
Prisijungimas
Prisijungimas gyventojams
GYVENTOJŲ PRIĖMIMAS
E. APKLAUSOS
E. PRAŠYMAI (SKUNDAI)
E. KONSULTAVIMAS
E. PASLAUGOS
  Susidūrei su korupcija – pranešk Specialiųjų tyrimų tarnybai (STT) arba numeriu 400 008 apie korupcinius teisės pažeidimus Savivaldybės institucijose ir jai pavaldžiose įstaigose. Užtikrinamas asmens duomenų konfidencialumas.

© Klaipėdos rajono savivaldybė. Visos teisės saugomos.
Cituojant ir kitaip platinant mūsų svetainės informaciją prašome nurodyti šaltinį ir datą.
Sprendimas: IDAMAS

Klaipėdos g. 2 LT-96130 Gargždai, savivaldybe@klaipedos-r.lt ,
tel. (8 46) 211116. Biudžetinė įstaiga, įstaigos kodas 188773688.
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.