Dėl Viešųjų pirkimų įstatymo pakeitimų - Old.klaipedos-r.lt

Dėl Viešųjų pirkimų įstatymo pakeitimų

2013 m. spalio 22 d. priimtas Lietuvos Respublikos viešųjų pirkimų įstatymo 2, 4, 6, 7, 82, 9, 10, 13, 18, 19, 22, 24, 28, 33, 35, 39, 40, 85, 86, 87, 90, 92 straipsnių pakeitimo ir papildymo įstatymas (Žin., 2013, Nr. 112-5575). Viešųjų pirkimų tarnyba (toliau – Tarnyba) pažymi, kad perkančiosios organizacijos turi peržiūrėti savo pasitvirtintas supaprastintų pirkimų taisykles ir jas suderinti su priimtais pakeitimais.

Tarnyba informuoja, apie svarbiausius Lietuvos Respublikos viešųjų pirkimų įstatymo (Žin., 1996, Nr. 84-2000; 2006, Nr. 4-102) (toliau – Įstatymas) pasikeitimus, įsigaliosiančius nuo 2014 m. sausio 1 d.:

1. Pasikeis mažos vertės pirkimų reglamentavimas:

  • padidės mažos vertės prekių ar paslaugų viešojo pirkimo vertės riba (nuo 100 tūkst. Lt be PVM iki 200 tūkst. Lt be PVM), iki kurios supaprastintas pirkimas bus laikomas mažos vertės pirkimu (Įstatymo 2 straipsnio 15 dalis);
  • mažos vertės pirkimo atveju perkančioji organizacija apie pradedamą pirkimą, nustatytą laimėtoją, ketinamą sudaryti ir sudarytą pirkimo sutartį privalės informuoti savo tinklalapyje (Įstatymo 7 straipsnio 3 dalis).

2. Pasikeitus Įstatymo 9 straipsnio nuostatoms, reglamentuojančioms numatomo pirkimo vertės skaičiavimą, yra sprendžiama dėl Viešųjų pirkimų tarnybos prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės direktoriaus 2003 m. vasario 26 d. įsakymu Nr. 1S-26 patvirtintoje Numatomo viešojo pirkimo vertės skaičiavimo metodikos (Žin., 2003, Nr. 22-949; 2006, Nr. 12-454) (toliau – Metodika) pakeitimų. Šiuo metu Tarnybos sudaryta darbo grupė rengia Metodikos pakeitimų projektą, kuris netrukus bus paskelbtas susipažinimui.

3. Atkreiptinas dėmesys, kad bus panaikintas reikalavimas pateikti tiekėjo sąžiningumo deklaraciją (Įstatymo 24 straipsnio 2 dalies 5 punktas netenka galios). Pažymėtina, kad nuo 2014 m. sausio 1 d. pradėtiems pirkimams perkančioji organizacija, rengdama pirkimo dokumentus, nebegalės reikalauti tiekėjų pateikti sąžiningumo deklaraciją.

4. Pažymėtina, kad tiek pirkimų, viršijančių tarptautinio pirkimo vertę (toliau – tarptautiniai pirkimai), tiek supaprastintų pirkimų (įskaitant ir mažos vertės pirkimus) atveju perkančiajai organizacijai atsiras pareiga pirkimo dokumentuose nurodyti pagrindinius darbus, kuriuos privalės atlikti tiekėjas tuo atveju, jeigu darbų pirkimo sutarčiai vykdyti bus pasitelkiami subrangovai (Įstatymo 24 straipsnio 5 dalis ir 85 straipsnio 1 dalis).

5. Perkančiajai organizacijai atsiras pareiga prašyti tiekėjo patikslinti, papildyti arba pateikti su pasiūlymu būtinus pateikti dokumentus (tiekėjo įgaliojimą asmeniui pasirašyti paraišką ar pasiūlymą, jungtinės veiklos sutartį, pasiūlymo galiojimo užtikrinimą patvirtinantį dokumentą), jei jie netikslūs, neišsamūs ar apskritai nepateikti. Šiems patikslinimams ir papildymams perkančioji organizacija privalės nustatyti protingą terminą, kuris negalės būti trumpesnis kaip 3 darbo dienos nuo prašymo išsiuntimo iš perkančiosios organizacijos dienos. Pažymėtina, kad šių dokumentų tiekėjui nepatikslinus, nepapildžius ar apskritai nepateikus, perkančioji organizacija turės pasiūlymą atmesti. Ši nuostata bus taikoma ir tarptautinės vertės, ir supaprastintiems pirkimams, išskyrus Įstatymo 85 straipsnio 6 dalyje nurodytų pirkimų ir mažos vertės pirkimų atvejus (Įstatymo 28 straipsnio 10 dalis, 39 straipsnio 2 dalies 4 punktas, 85 straipsnio 1 dalis).

6. Pažymėtina, kad perkančioji organizacija negalės reikalauti dokumentų ar informacijos apie tiekėjo kvalifikaciją, kurie jai yra neatlygintinai prieinami valstybės registruose ar informacinėse sistemose (Įstatymo 33 straipsnio 3 dalis).

7. Įstatymo 85 straipsnio 1 dalis papildoma privalomaisiais reikalavimais, kuriuos perkančioji organizacija turės nustatyti rengdama supaprastinto pirkimo dokumentus (išskyrus mažos vertės pirkimus ir pirkimus, nurodytus Įstatymo 85 straipsnio 6 dalyje). Pirkimo dokumentuose turės būti nurodoma:

  • prekių, paslaugų ar darbų pavadinimas, kiekis (apimtis), su prekėmis teiktinų paslaugų pobūdis, prekių tiekimo, paslaugų teikimo ar darbų atlikimo terminai;
  • techninė specifikacija;
  • pasiūlymų vertinimo kriterijai ir sąlygos;
  • pasiūlymų galiojimo užtikrinimo, jei reikalaujama, ir pirkimo sutarties įvykdymo užtikrinimo reikalavimai;
  • pasiūlymų pateikimo terminas, vieta ir būdas, įskaitant informaciją, ar pasiūlymas pateikiamas elektroninėmis priemonėmis;

Atkreiptinas dėmesys, kad mažos vertės pirkimų atveju perkančiajai organizacijai atsiras pareiga į pirkimo dokumentus įtraukti reikalavimą, kad kandidatas ar dalyvis savo pasiūlyme nurodytų, kokius subrangovus, subtiekėjus ar subteikėjus jis ketina pasitelkti, ir galės būti reikalaujama, kad kandidatas ar dalyvis savo pasiūlyme nurodytų, kokiai pirkimo daliai jis ketina pasitelkti subrangovus, subtiekėjus ar subteikėjus (Įstatymo 85 straipsnio 1 dalis).

8. Vykdant supaprastintą pirkimą vienu iš ekonomiškai naudingiausio pasiūlymo vertinimo kriterijų galės būti ir darbuotojų kvalifikacija bei patirtis, tais atvejais, kai pirkimo sutarties įvykdymo kokybė priklauso nuo už pirkimo sutarties įvykdymą atsakingų darbuotojų kompetencijos (Įstatymo 90 straipsnio 2 dalis). Atkreipiame dėmesį, kad ši nuostata netaikoma tarptautiniams pirkimams.

Taip pat perkančiajai organizacijai žinotina, kad:

  • bus aiškiai įtvirtinama, kad pasiūlyme nurodyta prekių, paslaugų ar darbų kaina nelaikoma konfidencialia informacija, išskyrus jos sudedamąsias dalis (Įstatymo 6 straipsnio 1 dalis);
  • Tarnybos sutikimas nebus reikalingas norint nutraukti neskelbiamų derybų būdu atliekamo pirkimo ir supaprastinto pirkimo procedūras (Įstatymo 7 straipsnio 5 dalis);
  • pakeista viena iš Įstatymo 10 straipsnio 5 dalyje nurodytų sąlygų, siekiant pirkimą pripažinti „vidaus pirkimu“ – sumažintas kontroliuojamo subjekto per paskutinius finansinius metus gaunamų pardavimo pajamų, gaunamų iš veiklos, skirtos perkančiosios organizacijos funkcijoms atlikti, procentas – nuo 90 % iki 80 % (Įstatymo 10 straipsnio 5 dalis);
  • tarptautinio pirkimo atveju rezervuotą teisę dalyvauti pirkime turintis tiekėjas pirkimo sutarčiai įvykdyti kaip subrangovus, subtiekėjus ar subteikėjus galės pasitelkti tik tokį pat statusą turinčias įmones ir įstaigas (Įstatymo 13 straipsnis);
  • pirkimo procedūrų ataskaita turės būti pildoma ne dalimis, o pasibaigus pirkimui ne vėliau kaip per 5 darbo dienas (Įstatymo 19 straipsnio 3 dalis);
  • nuo 2014 m. sausio 1 d., remiantis Lietuvos Respublikos viešųjų pirkimų įstatymo 15 straipsnio papildymo įstatymu (Žin., 2013, Nr. 11-510), perkančiosios organizacijos, išskyrus Lietuvos Respublikos diplomatines atstovybes, konsulines įstaigas užsienyje ir Lietuvos Respublikos atstovybes prie tarptautinių organizacijų, privalės įsigyti prekes, paslaugas ir darbus iš centrinės perkančiosios organizacijos arba per ją, kai centrinės perkančiosios organizacijos kataloge siūlomos prekės, paslaugos ar darbai atitinka perkančiosios organizacijos poreikius ir perkančioji organizacija negali jų atlikti efektyvesniu būdu racionaliai naudodama tam skirtas lėšas. Perkančiosios organizacijos privalės motyvuoti savo sprendimą neatlikti centrinės perkančiosios organizacijos kataloge siūlomų prekių, paslaugų ar darbų pirkimo ir saugoti tai patvirtintą dokumentą kartu su kitais pirkimo dokumentais Įstatymo nustatyta tvarka (Įstatymo 15 straipsnio 5 dalis).
  • nuo 2015 m. sausio 1 d. įsigalios nuostata, įtvirtinanti, kad perkančioji organizacija laimėjusio dalyvio pasiūlymą, sudarytą pirkimo sutartį ir pirkimo sutarties sąlygų pakeitimus, išskyrus informaciją, kurios atskleidimas prieštarautų teisės aktams arba teisėtiems tiekėjų komerciniams interesams arba trukdytų laisvai konkuruoti tarpusavyje, ne vėliau kaip per 10 dienų nuo pirkimo sutarties sudarymo ar jos sąlygų pakeitimo turi paskelbti Centrinėje viešųjų pirkimų informacinėje sistemoje. Šis reikalavimas netaikomas pirkimams, kai pirkimo sutartis sudaroma žodžiu, taip pat laimėjusio dalyvio pasiūlymo ar pirkimo sutarties dalims, kai nėra techninių galimybių tokiu būdu paskelbtos informacijos atgaminti ar perskaityti. Tokiu atveju perkančioji organizacija turi sudaryti galimybę susipažinti su nepaskelbtomis laimėjusio dalyvio pasiūlymo ar pirkimo sutarties dalimis (Įstatymo 18 straipsnio 11 dalis).
Paskutinis atnaujinimas: 2014-02-25 10:43:40
Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
29300102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
27282930310102