Žodžių poros, kurių reikšmės painiojamos - Old.klaipedos-r.lt

Žodžių poros, kurių reikšmės painiojamos

Spalio mėnesio „Gimtosios kalbos“ numeryje pateikiama dešimt žodžių porų, kurių reikšmės painiojamos.

Keletą aktualiausių painiojimo atvejų noriu persakyti su raginimu vis dėlto nepainioti, nes kartais dėl šių painiojimų gali rastis ir reikšmingų nesusipratimų ką nors skaičiuojant, užsakant prekes ar paslaugas ir pan.

Susikaupkite valandėlę ir pamąstykite, ar tikrai nevertėtų atsirinkti šių žodžių reikšmių:

Kiekis ir skaičius. Kai daiktai suskaičiuojami, tai jų gausai apibūdinti vartojamas žodis skaičius, pavyzdžiui, žmonių, obuolių skaičius. Kai daiktų ar kokios nors medžiagos gausa įvertinama ne skaičiuojant, o kitais būdais, pavyzdžiui, svoriu, (kilogramais), tūriu (kubiniais metrais, litrais), tai vartotinas kiekis, pavyzdžiui, obuolių kiekis (išreikštas kilogramais).

Tinklalapis ir svetainė. Interneto svetainė sudaroma iš tinklalapių, panašiai kaip knyga iš puslapių. Todėl internetinį „puslapį“ tinka vadinti tinklalapiu, o internetinę „knygą“ – svetaine. Kai surenkame internetinį adresą, tai iš tikrųjų patenkame į kurį nors svetainės tinklalapį. Adreso dalis iki pirmojo pasvirojo brūkšnio yra svetainės adresas, o po pasvirojo brūkšnio – tinklalapio adresas svetainės viduje. Surinkę vien svetainės adresą (iki pasvirojo brūkšnio) patenkame taip pat į vieną iš svetainės tinklalapių. Jis yra išskirtinis ir vadinamas pradžios tinklalapiu. Paprastai jame būna svetainės turinys ir kita svarbiausia informacija. Todėl jo adresas laikytinas visos svetainės adresu.

Vartotojas ir naudotojas. Riba tarp šių žodžių ne visada aiški. Ji geriau pajuntama tarp juos Atitinkančių veiksmažodžių vartoti ir naudoti. Vartojame maistą, vaistus. Vaistus sau žmogus vartoja, o gyvūnams gydyti naudoja. Kalbą, žodžius vartojame. Įrankius (prietaisus, programas), daiktus naudojame, bet ekonomikoje prekes perkantys ir tais pirktais daiktais besinaudojantys žmonės vadinami vartotojais, pats reiškinys – vartojimu.

Minėtame mielo žurnaliuko numeryje taip pat lyginamos žodžių simbolis ir ženklas, skaičius ir skaitmuo, rūšiuoti ir rikiuoti, nuoroda ir saitas, pranešimas ir laiškas, kodavimas ir programavimas žodžių poros.

Vartodami panašius dalykus reiškiančius žodžius, atsiminkime viena: nei vienas žodis neatsirado šiaip sau, − vadinasi jo reikšmės ar net reikšmių visumos nepakako panašiam, bet visgi ne tapačiam daiktui, dalykui ar reiškiniui apibūdinti.

-db-     

Paskutinis atnaujinimas: 2018-11-02 15:26:54
Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
29300102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
27282930310102